Bolące gardło? Znajdź przyczynę bólu!

Jeśli męczy cię uporczywy, trwający przez długi czas ból gardła, nie lekceważ tego problemu. Może on mieć wiele różnych przyczyn, których rozpoznanie pomoże w skutecznym leczeniu i zdecydowanie przyspieszy powrót do zdrowia.

Najczęstsze przyczyny bólu gardła

Drapanie, pieczenie, chrypka – to podstawowe objawy zapalenia gardła. Aby szybko się ich pozbyć, należy dokładnie przeanalizować możliwe źródła infekcji. Długotrwały ból gardła może mieć wiele różnych przyczyn. Jednym z najczęstszych powodów problemów z gardłem jest zakażenie wirusowe. Osłabiony układ odpornościowy sprawia, że wirusy z łatwością atakują błonę śluzową nosa, ust i gardła. Ten typ infekcji rozpoznamy po zaczerwienieniu i przekrwieniu błony śluzowej gardła oraz powiększeniu migdałków. Dodatkowym objawem może być także nieznacznie podwyższona temperatura ciała, niekiedy w gardle pojawiają się też pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym. Drugim rodzajem infekcji jest zapalenie bakteryjne, przyjmujące w poważniejszych przypadkach postać anginy. Bakterie powodują zmianę koloru gardła, języka i migdałków na krwistoczerwony lub malinowy. Można zaobserwować powiększenie języczka i obecność jasnego, kremowego lub szarego nalotu na powierzchni błony śluzowej. Potwierdzeniem takiej diagnozy będzie gorączka przekraczająca 38°C.

Co warto sprawdzić?

Ból gardła wynikać może także z infekcji grzybiczej. Objawia się ona obecnością jasnego nalotu w postaci grubego kożucha. Węzły chłonne szyjne są mocno powiększone i bolesne. Jeśli ból gardła często się powtarza, zwłaszcza w sezonie wiosennym i jesiennym, warto sprawdzić, czy nie mamy do czynienia z alergią. W tym celu należy przeprowadzić szereg testów alergicznych. Jeśli wykażą one uczulenie na pyłki traw lub zbóż, czy też na roztocza, to bardzo prawdopodobne, że mamy do czynienia z bólem gardła związanym z alergią. Przyczynami bólu gardła mogą być ponadto: wysuszenie śluzówki przez kontakt z suchym lub zanieczyszczonym powietrzem, dym tytoniowy, a także nadmiar zbyt gorących lub bardzo ostrych potraw.

Skuteczne leczenie

Sposoby radzenia sobie z bólem gardła uzależnione są od jego przyczyn. Dlatego właśnie tak istotne jest sprawdzenie, jakie podłoże ma infekcja – wirusowe, bakteryjne, czy też inne. Wirusy zwalczamy za pomocą środków zawierających substancje o działaniu przeciwzapalnym. Dodatkowo zalecane jest stosowanie zabiegów łagodzących ból, takich jak płukanie gardła roztworem soli kuchennej lub sody oczyszczonej. Pomocne okazać się mogą napary z kurkumy, szałwii i rumianku, a w aptekach znajdziemy całą gamę skutecznych tabletek do ssania o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Bakteryjne zapalenie gardła wymaga natomiast wizyty u lekarza. W przypadku anginy zalecić on może kurację antybiotykową. Przy tego typu zakażeniu sprawdzają się leki zawierające sterydy lub paracetamol. Infekcję grzybiczą leczy się za pomocą substancji przeciwgrzybiczych, które dostępne są najczęściej w postaci płukanek doustnych. Ból o podłożu alergicznym ustępuje w przypadku unikania jego przyczyny, czyli alergenu. Niestety, z reguły nie jest możliwe całkowite wyeliminowanie kontaktu z czynnikiem wywołującym uczulenie i konieczne jest zażywanie leków blokujących reakcję alergiczną.

Ból gardła może mieć wiele różnych przyczyn. Aby skutecznie z nim walczyć, przyjrzyj się dokładnie objawom i sprawdź, z czym masz do czynienia.

PODZIEL SIĘ: