LZO – czym jest i jak z tym walczyć? – Oczyszczacz powietrza Sharp KC-G40EUW

LZO - czym jest i jak z tym walczyć

Znaczną część szkodliwych substancji znajdujących się w atmosferze stanowią tzw. LZO. Co kryje się pod tą nazwą? Jakie skutki może powodować obecność LZO w domu i czy istnieją sposoby, żeby się przed nimi chronić?

 

Co to jest LZO?

LZO to skrót od słowa Lotne Związki Organiczne, choć spotkać się można również z angielskim określeniem VOC od Volatile Organic Compounds. Jest to grupa związków organicznych, które posiadają pewne charakterystyczne właściwości. Najważniejszą z nich jest łatwość przechodzenia w postać pary lub gazu. Zmieniając swój stan skupienia przedostają się do powietrza, a stamtąd – do naszych płuc.

Źródła LZO w domu

 

Lotne Związki Organiczne są obecne w naszych domach i można znaleźć je w wielu produktach, z których korzystamy. Należą do nich m.in.: farby na bazie rozpuszczalników, kleje, tusze, odświeżacze, tynki, produkty na bazie nafty, stare meble i dywany. Szkodliwe LZO znaleźć można nawet w kosmetykach i środkach czyszczących, wszelkiego rodzaju aerozolach i świecach.

Główne związki, należące do LZO, które można znaleźć w większości budynków, to: aceton, węglowodory aromatyczne (toluen, benzen, ksylen) i alifatyczne (dekan, oktan), związki zawierające chlor i terpeny.  

LZO mają znaczenie zarówno dla zdrowia, jak i dla środowiska, ponieważ ich obecność w atmosferze przyczynia się powstawania smogu fotochemicznego.

 

Wpływ LZO na zdrowie

 

Lotne Związki Organiczne stanowią sporą część wszystkich substancji zanieczyszczających atmosferę, a ponad 70% z nich należy do związków kancerogennych. W lżejszych przypadkach prowadzą do podrażnienia oczu, nosa i gardła. Przy dłuższej ekspozycji na te związki mogą pojawić się bóle głowy, nudności, uczucie zmęczenia i reakcje alergiczne. W gorszych przypadkach mogą powodować uszkodzenie wątroby, nerek, układu nerwowego, a nawet nowotwory.

LZO nie pozostają też bez wpływu na środowisko – są odpowiedzialne za powstawanie smogu fotochemicznego (ozonu troposferycznego).

 

Jak się chronić?

 

Nie ma lepszego sposobu na ochronę przed lotnymi związkami organicznymi niż unikanie produktów zawierających te związki w składzie. Zrezygnuj z produktów na bazie aerozoli i wybieraj farby na bazie wody, zamiast rozpuszczalnika. Szukaj ekologicznych alternatyw dla różnych produktów lub przygotuj preparaty domowej roboty, np. dezodorant na bazie olejku kokosowego i sody. Farby, kleje, środki czystości i inne produkty z LZO zawsze trzymaj w szczelnie zamkniętych pojemnikach, w warunkach zgodnych z instrukcją. Zawsze zwracaj uwagę na informacje zawarte na etykiecie oraz poziom zawartości LZO.

Aby pozbyć się z domu szkodliwych dla zdrowia lotnych związków organicznych najlepiej zaopatrzyć się w oczyszczacz powietrza z filtrem na bazie węgla aktywnego. Lider domowych oczyszczaczy, japońska marka Sharp, filtry węglowe w swojej nowej linii KC-G zaopatrzył w dodatkową powłokę krzemionkową, która wspiera pracę węgla aktywnego. Usuwa on z powietrza wszelkie zanieczyszczenia gazowe, w tym lotne związki organiczne, dym papierosowy i nieprzyjemne zapachy.

 

Filtry węglowe w walce z LZO Oczyszczacz powietrza Sharp KC-G40EUW

 

Decydując się na domowy oczyszczacz powietrza, którego rolą będzie usuwanie LZO z otoczenia, koniecznie jest wybranie modelu z filtrem węgla aktywnego. Dlaczego jest to tak istotne?

Węgiel aktywny jest doskonałym adsorbentem, którego początki wykorzystywania wiązały się głównie z medycyną. Już Hipokrates zalecał swoim uczniom posypywanie ran właśnie węglem aktywnym. Skąd wzięły się te cudowne właściwości? Wynika to z jego specyficznej struktury. W trakcie produkcji w surowcu wytwarza się ogromna ilość mikroskopijnych porów, które znacznie zwiększają jego powierzchnię wewnętrzną, Z tego powodu nawet 1 gram węgla aktywnego może skrywać w sobie do 2000 m2 i pochłaniać substancje w ilości do 20% własnej masy. Dzięki tym zdolnościom wykorzystywany jest jako filtr przechwytujący związki (głównie organiczne) z wody i powietrza.

W oczyszczaczach powietrza filtr z węglem aktywnym służy przede wszystkim do przechwytywania lotnych związków organicznych, dymu papierosowego i innych zanieczyszczeń gazowych. Ponadto eliminuje z otoczenia niepożądane zapachy. Jego żywotność wynosi zwykle ok. 1-2 lata, ale czas ten może różnić się w zależności od marki urządzenia. Marka Sharp deklaruje nawet 10 lat pracy filtra węglowego bez konieczności jego wymiany. Wystarczy raz na jakiś czas wyczyścić go samodzielnie przy pomocy odkurzacza. Część modeli, jak np. Sharp KC-G40EUW posiada dodatkową powłokę krzemionkową, która wspomaga zdolności adsorpcyjne węgla aktywnego.

W trosce o zdrowie i swoich najbliższych, najlepszym sposobem ochrony przed LZO jest inwestycja w domowy oczyszczacz powietrza z filtrem węgla aktywnego.

PODZIEL SIĘ: