Zespół znamion dysplastycznych – czym jest i jak się objawia?

zespół znamion dysplastycznych

Znalezienie osoby, która nie posiadałaby na skórze znamion barwnikowych jest praktycznie niemożliwe. Popularne pieprzyki, zlokalizowane na różnych częściach ciała, można znaleźć u wielu osób, bez względu na ich wiek lub płeć. U jednych występują sporadycznie, u innych zaś pokrywają znaczną część powierzchni skóry. Nie zawsze jednak znamię, które uznajemy za zwykły, niegroźny pieprzyk jest nim w rzeczywistości. Często są to znamiona dysplastyczne, które wykazują tendencję do zezłośliwiania się, a ich obecność uznawana jest przez lekarzy za stan przednowotworowy. Bywa, że znamiona te tworzą całe skupiska lub pokrywają sporą część ciała, rozsiane w różnych miejscach na jego powierzchni, także na skórze głowy. Zjawisko to nosi nazwę zespołu znamion dysplastycznych. Czym dokładnie jest to schorzenie i w jaki sposób się objawia?

 

Zmiany dysplastyczne – co warto o nich wiedzieć?

Na początek warto wyjaśnić, czym jest znamię dysplastyczne. Otóż mianem tym określa się znamię barwnikowe umiejscowione pod skórą. Od wspomnianych pieprzyków różni je przede wszystkim pigmentacja i wielkość – jego średnica może dochodzić do około 5mm. Pomimo tych cech trudno bez użycia specjalistycznego sprzętu odróżnić od siebie te dwa rodzaje znamion, dlatego też w przypadku pojawienia się zmiany barwnikowej na powierzchni skóry, która w stosunkowo szybkim tempie powiększa się i zmienia swoją barwę, koniecznie należy zasięgnąć opinii lekarza, który na podstawie badania stwierdzi, czy znamię jest groźne dla naszego zdrowia, czy też jego obecność nie powinna wzbudzać większych obaw. Samo pojęcie dysplazji oznacza toczący się wewnątrz organizmu proces, w wyniku którego dochodzi do nieprawidłowego podziału komórek, w konsekwencji powodującego zaburzenie ich funkcji lub niewłaściwą budowę. Stan ten według lekarzy predysponuje do wystąpienia chorób nowotworowych – w przypadku skóry – czerniaka złośliwego.

Zespół znamion dysplastycznych – przyczyny i objawy schorzenia

Schorzenie określane jako zespół znamion dysplastycznych jest dziedziczne, choć nie każda osoba, która dziedziczy gen predysponujący do jego wystąpienia, rzeczywiście musi na nie zachorować. Nie u każdego członka rodziny zespół znamion dysplastycznych musi pojawić się w tym czasie i przebiegać w ten sam sposób. Czynniki charakteryzujące schorzenie u różnych osób mogą być różne. O jego wystąpieniu mówimy wówczas, gdy na ciele pacjenta znajduje się około 100 znamion (i więcej), których średnica wynosi nie mniej niż 2 mm. Cechą charakterystyczną tego typu znamion są ich nieregularne brzegi oraz powierzchnia (płaskie, lekko wypukłe, o chropowatym wyglądzie) oraz fakt, że nie są one w żaden sposób odgraniczone od reszty skóry (płynnie zlewają się ze skórą nieobjętą zmianami). Więcej informacji na temat znamion dysplastycznych można uzyskać na stronie http://dermo.expert/, która jest obszerną bazą wiedzy z zakresu dermatologii i nie tylko.

Sama barwa znamion również bywa zróżnicowana – od różowawych, poprzez odcienie brązu, brunatne, a nawet brunatno-czarne. Mogą być rozsiane w różnych miejscach ciała. Pomimo tego, że zazwyczaj pojawiają się na obszarach skóry bezpośrednio wystawionej na działanie promieni słonecznych, mogą także występować w miejscach osłoniętych lub na skórze głowy. Ich lokalizacja w obrębie owłosionej skóry głowy jest wyjątkowo niebezpieczna, ponieważ ze względu na czynności higieniczne i pielęgnacyjne, często dochodzi do rozdrapywania i „rozdrażniania” znamion, które mogą przekształcić się w zmiany złośliwe.

Znamiona dysplastyczne mogą także pojawić się w miejscu występowania łagodnych zmian barwnikowych. Ze względu na poważne konsekwencje, które mogą wynikać z ich obecności, najważniejsza jest profilaktyka, czyli po prostu dokładna obserwacja, połączona w razie takiej potrzeby z konsultacją medyczną.

Tekst sponsorowany

PODZIEL SIĘ: