Pielęgnacja suchej cery

pielęgnacja suchej cery

Kosmetyka, kosmetologia, a także higiena osobista to elementy niezwykle ważne w życiu każdego człowieka. Codzienna kąpiel, prysznic, a także nawilżanie i pielęgnacja skóry to czynności gwarantujące komfort i zachowanie młodości. Zarówno kosmetyka, jak i kosmetologia muszą być dostosowane do potrzeb każdego z nas. Te czynności uzależnione są od rodzaju wykonywanej pracy, trybu życia, a także od osobistych uwarunkowań. Każdy człowiek ma inny rodzaj i klasę skóry, a także cery, dlatego pielęgnacja i kosmetyki powinny być dostosowane indywidualnie.

Budowa skóry

Skóra człowieka składa się z trzech podstawowych warstw. Pierwszą z nich, najbardziej narażoną na działanie czynników szkodliwych, jest naskórek. Naskórek to naturalna bariera skóry, która pełni rolę zapory przed woda, środowiskiem zewnętrznym. Ponadto naskórek chroni przed światłem słonecznym, bakteriami i różnego typu brudem. Drugą warstwą skóry jest skóra właściwa i jej warstwa brodawkowa oraz siateczkowata. Warstwa brodawkowa składa się z luźno ułożonych włókien kolagenowych, które decydują o sprężystości i jędrności. Warstwa siateczkowata zapewnia całej skórze fizyczną odporność. W tej warstwie znajdują się gruczoły łojowe i potowe, a także cebulki włosowe i inne, niezwykle istotne, przydatki skóry.

 

Funkcje skóry

Do zasadniczych funkcji skóry należy izolacja środowiska zewnętrznego, co na celu ma ochronę narządów wewnętrznych człowieka. Ponadto skóra reguluję temperaturę, chroni przed wyziębieniem i zbytnim ogrzaniem. Jest również odpowiedzialna za gospodarkę tłuszczową i wodno-elektrolitową. Skóra to także warstwa receptorowa, dzięki której czujemy dotyk, ból i inne.

Cera sucha

Jednym z najbardziej widocznych i szczególnych fragmentów skóry jest cera twarzy. W zależności od płci, wieku, czynników zewnętrznych oraz uwarunkowań genetycznych każdy posiada inny typ cery. Każdy z typów posiada swoją charakterystykę, a także sposoby kosmetyki i pielęgnacji. Jednym z typów cery wymagającej szczególnej uwagi jest cera sucha. Charakteryzuje się ona jasnym kolorem, małą elastycznością. Często również na cerze suchej występują przebarwienia, a kontakt z takimi środkami, jak mydło, woda, śnieg i deszcz, powoduje zaczerwienienie. Cera sucha jest niezwykle delikatna i wrażliwa, dlatego do jej pielęgnacji należy wybrać odpowiednie kosmetyki i środki. Należą do nich między innymi hipoalergiczne mydła, maseczki nawilżające oraz krem do bardzo suchej skóry twarzy.

Pielęgnacja cery suchej

Do pielęgnacji cery suchej można używać różnych środków, należy jednak pamiętać, żeby były one dostosowane do typu cery. Cera sucha wymaga specjalnej opieki dlatego kosmetyki wybierane do jej codziennej pielęgnacji powinny być pozbawione alkoholu i środków wysuszających. Istotne znaczenie na również krem do bardzo suchej skóry twarzy. Poza kosmetykami można również zdecydować się na zabiegi kosmetyczne, które na celu mają poprawę wyglądu i kondycji cery. Należą do nich między innymi zabiegi ujędrniające, głęboko nawilżające, odżywcze i dotleniające. Szczególną uwagę należy jednak zwrócić na codzienną, poranną i wieczorną, kosmetykę. Do pielęgnacji i nawilżenia należy stosować krem do bardzo suchej skóry twarzy, odżywcze maseczki i głęboko nawilżające balsamy.

Dowiedz się więcej na: https://www.neutrogena.com.pl/bad-piekna/sucha-skora/

Artykuł sponsorowany

PODZIEL SIĘ: