Jaki olejek do włosów jest najlepszy? Sprawdź, czym się kierować przy wyborze

olejek do włosów
Pablo Merchán Montes z Unsplash

Wiele już zostało powiedziane na temat zalet olejowania włosów. Co z tego, skoro nieodpowiedni olejek może nas oddalić od celu. O piękne i zdrowe włosy trzeba dbać z głową – olejek do włosów najlepiej dobierać do ich rodzaju. Czy ważne jest coś jeszcze?

Regularne i prawidłowe olejowanie włosów to sposób na doścignięcie marzenia o pięknych, długich i błyszczących włosach. Każdy naturalny olejek roślinny to bogactwo witamin, minerałów, antyoksydantów i kwasów tłuszczowych, które przydają się włosom. Czy wystarczy nałożyć olej na włosy? Niestety nie. Niewłaściwie dobrany lub źle użyty olejek nie odda włosom cennych składników odżywczych, a w skrajnych przypadkach może im zaszkodzić.

JAKI OLEJEK DO WŁOSÓW JEST NAJLEPSZY?

Nie ma jednego, idealnego, odpowiadającego każdemu olejku. Pośród setek dostępnych do użytku kosmetycznego olejków na pewno jest taki, który polubią nasze włosy. Ale niekoniecznie będzie to ten sam, którego używa przyjaciółka albo ulubiona blogerka. W jaki sposób dopasować olejek do włosów? Warto kierować się dwoma aspektami. Ważne są:

rodzaj włosów

Inne olejki będą odpowiednie dla włosów cienkich i osłabionych, a inne dla zniszczonych. Najlepszy wyznacznik to porowatość włosów, która ma wpływ na ich kondycję. Możemy mieć włosy niskoporowate, średnioporowate lub wysokoporowate, przy czym niższa porowatość to zdrowsze włosy. I na odwrót. Zniszczone są te o najwyższej porowatości.

Jeśli włosy są zdrowe, możemy zaaplikować na nie olejki o mniejszych cząsteczkach, z kwasami nasyconymi, o konsystencji masła, które działają na powierzchni. Dla włosów zniszczonych lepsze będą te lepiej wchłaniające się, o większych cząstkach, z kwasami omega i zdolnością do regeneracji włosów. Można skorzystać z powyższej ściągawki.

Do włosów niskoporowatych – masła np. kokosowe, palmowe, mango, kakaowe.
Do włosów średnioporowatych – olej słonecznikowy, oliwa z oliwek, olej jojoba.
Do włosów wysokoporowatych – olej arganowy, olej wiesiołkowy, olej bawełniany.

metoda olejowania

Warto brać też pod uwagę, jaką metodą planujemy aplikować olejek. Na bardziej treściwe, gęstsze i gorzej wchłaniające się olejki możemy pozwolić sobie, jeśli wybraliśmy olejowanie włosów na mokro, na gorąco lub na noc. To, że olejek przetłuści włosy po nałożeniu, nie jest żadnym problemem, bo i tak musimy umyć włosy po olejowaniu. Jednak, gdy olejek planujemy nałożyć po myciu np. dla ułatwienia stylizacji, ochrony końcówek lub dodania blasku, warto wybierać olejki dużo lżejsze, łatwiej wchłaniające się, takie jak: makadamia, marula, migdałowy albo jojoba.

Tekst sponsorowany

PODZIEL SIĘ: