Jak walczyć w domu z grzybicą paznokci?
Zwykle zaczyna się od grzybicy stóp. Brak leczenia powoduje, że infekcja obejmuje również paznokcie. Pojawiają się na nich przebarwienia, stają się zniekształcone, matowe i łamliwe. Jakimi domowymi sposobami można się z tej przypadłości wyleczyć i jak ograniczyć ryzyko nawrotu grzybicy?
Profilaktyka zakażeń grzybiczych
Nie od dziś wiadomo, że łatwiej zapobiegać niż leczyć. Profilaktyka infekcji grzybiczych, zwłaszcza tych obejmujących paznokcie, to przede wszystkim unikanie miejsc, w których można się tą przykrą dolegliwością zarazić. Grzyby świetnie czują się wszędzie tam, gdzie panuje ciepłe i wilgotne środowisko, a więc na basenach, siłowniach, saunach, pod prysznicami czy w szatniach. Chorobom paznokci sprzyjają też złe warunki higieniczne w salonach kosmetycznych wykonujących pedicure. Pamiętaj, że płytki nie powinno się przycinać zbyt krótko ani jej zaokrąglać, by nie spowodować jej wrastania w skórę. Jeśli chcesz zapobiec grzybicy, noś tylko bawełniane skarpetki, które przepuszczają powietrze i nie zatrzymują wilgoci. Buty, w których chodzisz, także powinny być wykonane z naturalnych materiałów – skóry, zamszu czy lnu. Nie pożyczaj również od innych osób ani nie udostępniaj nikomu ręczników i sprzętu do pielęgnacji stóp, na przykład pumeksu czy cążek.
Leczenie grzybicy domowymi sposobami
Na szczęście istnieją sprawdzone domowe sposoby na grzybicę paznokci. Skuteczne w zatrzymaniu rozwoju infekcji może okazać się codzienne wcieranie w płytkę paznokciową i skórę wokół niej olejku herbacianego. Po wymieszaniu z kremem zmiękczającym z mocznikiem warto smarować nim całe stopy. Po takim zabiegu trzeba odczekać około 10 do 15 minut, by olejek dobrze wsiąkł w skórę, zanim założy się skarpetki lub buty.
W leczeniu grzybicy ważne jest systematyczne złuszczanie martwego naskórka. By przygotować samodzielnie w domu peeling do stóp, wystarczy zmieszać oliwę z oliwek lub dowolny tłusty balsam z cukrem, grubo zmielonymi ziarnami kawy lub makiem. Jeśli dodasz do takiego domowego kosmetyku cynamon, zyska on nie tylko piękny zapach, ale również właściwości rozgrzewające i grzybobójcze. Działanie antybakteryjne i przeciwzapalne ma także miód, więc dołóż łyżkę tego słodkiego nektaru do peelingu. Gotowy kosmetyk nałóż na stopy i okrężnymi ruchami masuj skórę oraz paznokcie, jednak nie rób tego zbyt mocno, by nie uszkodzić naskórka.
Poza tym warto stosować płukanki z octu jabłkowego. Wystarczy raz dziennie moczyć stopy w roztworze 1:1 ciepłej wody i octu jabłkowego przez 15-20 minut. Taka kuracja stosowana również po ustąpieniu grzybicy pomoże zapobiec jej nawrotom.
Jeśli jednak domowe sposoby nie spowodują ustąpienia objawów grzybicy, trzeba udać się z wizytą do lekarza. Odpowiednio dobrane leki zapobiegną rozprzestrzenianiu się infekcji oraz zarażaniu innych osób.