Co to znaczy kobiecość
Współcześnie definicja kobiecości jest bardziej wieloznaczna niż dawniej. Wachlarz kobiecych cech, zarówno zewnętrznych, jak i charakteru został wzbogacony o nowe jakości. Tym niemniej – wciąż funkcjonują pewne ogólne stereotypy (pozytywne oraz negatywne), podług których można opisać kobietę. Jakie są zatem atrybuty kobiecości? Do najbardziej oczywistych należy wygląd zewnętrzny. I choć tutaj również panuje pełna dowolność, to na ogół „kobiecość” w sensie wizualnym przywodzi nam na myśl określony ubiór, delikatniejsze rysy twarzy, zadbane (często długie) włosy, a także obuwie na obcasach. Kobiecość XXI wieku nie jest zamknięta w sztywne ramy spódnic czy sukienek i gorsetów – można wyglądać pięknie również w dżinsach i bokserce. Najważniejsze to zadbany wygląd.
Jeśli chodzi o cechy charakteru, to myśląc o „kobiecości” najczęściej przywołujemy w głowie obraz osoby wrażliwej, empatycznej, troszczącej się o innych. Wiąże się to z utrwalonym kulturowo stereotypem matki, kobiety – opiekunki domowego ogniska. Cechy te mogą się przejawiać różnorako – zarówno opiekuńczością wobec rodziny, jak i troską o zwierzęta, środowisko naturalne. Wewnętrzna wrażliwość to także dostrzeganie piękna. Choć historia w większości honoruje mężczyzn jako artystów, poetów czy malarzy – to kobiety wykazują więcej zachwytu nad pięknem przyrody w życiu codziennym. Często jednak nie mają okazji na wyartykułowanie tego zachwytu, ponieważ spoczywa na nich więcej obowiązków (niestety).
Wedle stereotypów kobiecość wiąże się także z tajemniczością, subtelnością czy optymizmem. Należy jednak pamiętać, że współcześnie kobieta nie musi już odgrywać określonych ról. Nie musi postępować tak, jak oczekuje od niej otoczenie czy tak, jak dyktują kolorowe magazyny. Mimo to wiele pań decyduje się na „granie kobiecością” – są bowiem świadome tego, że w społeczeństwie stereotypy trudno zmienić – i czasami, aby osiągnąć swój cel trzeba się podporządkować nawet tym absurdalnym kanonom i normom.