Dlaczego ideologia gender jest dobra dla kobiet?

Dlaczego ideologia gender jest dobra dla kobiet

Gender to pojęcie, które od kilku tygodni jest w Polsce szeroko dyskutowane. Konserwatywni politycy doszukują się w nim diabła wcielonego, podczas gdy przedstawiciele środowisk liberalnych wspominają o elementarnych prawach człowieka. Jak sytuacja wygląda w rzeczywistości? Dlaczego ideologia gender jest dobra dla kobiet?

Dyskryminacja kobiet w XXI wieku

Kobiety były przez lata ciemiężone i dyskryminowane. Zresztą nawet dziś miewają problem ze znalezieniem pracy, pracodawcy boją się je zatrudnić, bo panie pewnie zaraz zajdą w ciążę i pójdą na urlop macierzyński, a później wychowawczy. Za tę samą pracę wciąż otrzymujemy niższe wynagrodzenie niż mężczyźni na tym samym stanowisku.

Równe prawa nie są nam dane raz na zawsze

Kobietom udało się jednak wywalczyć równość wobec prawa. Dziś może studiować, pracować, rozwodzić się, głosować i udzielać się politycznie. To ogromne możliwości, jednak prawa te nie zostały nam przyznane raz na zawsze.

Płeć społeczno-kulturowa

Gender mówi o znaczeniu płci społeczno-kulturowej. Bardzo często określonym grupom społecznym przypisuje się pewne cechy oraz zachowania. Kobiety uchodzą za opiekuńcze, emocjonalne, a nierzadko histeryczne, dlatego oczekuje się od nich siedzenia w domu, rodzenia i wychowywania dzieci. Z kolei mężczyznom stawia się też szereg oczekiwań. Nie mogą płakać, okazywać emocji, mają być twardzi i dużo zarabiać.

Stereotypowe myślenie o roli kobiet i mężczyzn

Takie podejście jest dosyć szkodliwe, na co zwraca uwagę ideologia gender. Jest to zbyt duże uproszczenie. Tak naprawdę ludzie są różni i trudno ich podzielić na dwie grupy w zależności od płci biologicznej. Te stereotypy, które krążą w społeczeństwie, to nic innego płeć społeczno-kulturowa.  Tymczasem bywają panie opiekuńcze, ale doskonale sprawdzające się w zawodach uchodzących za typowo męskie. Kobieta może być kosmonautką, inżynierem czy posłanką. Mężczyzna może się odnajdywać w roli pielęgniarza czy nauczyciela przedszkolnego.  Kobiecie wolno być twardą, nie musi ona odczuwać przymusu rodzenia dzieci. Mężczyzna może okazywać emocje, także smutek czy strach.

Każdy inny, wszyscy równi

Ideologia gender powraca do korzeni ludzkości. Tak naprawdę każdy człowiek posiada indywidualne cechy, ma własną drogę życiową, która daje mu szczęście. Nie da nas się skategoryzować, przypisać do określonych ról społecznych czy zawodowych.  Wszelkie uogólnienia są niesprawiedliwe. Ścisłowiec może pięknie pisać. Miłośnik historii może mieć problem z ortografią, chociaż teoretycznie z wykształcenia jest humanistą, bo historia to nauka humanistyczna.

PODZIEL SIĘ: