Jak robić bezpieczne zakupy w czasie pandemii koronawirusa?

Jak robić bezpieczne zakupy w czasie pandemii koronawirusa

Pandemia koronawirusa zmieniła nasze życie nie do poznania. Większość sklepów w galeriach handlowych jest zamknięta, funkcjonować mogą jedynie sklepy spożywcze, apteki, drogerie, sklepy zoologiczne i kioski.  Nie zjemy też obiadu na mieście, w niektórych lokalach możemy kupić je na wynos lub zamówić z dowozem do domu. Jak robić bezpieczne zakupy w czasie pandemii koronawirusa?

Zamawiaj kurierem do domu

Na zakażenie koronawirusem najbardziej narażone są osoby, które ze względu na wykonywaną pracę mają duży kontakt z różnymi ludźmi. Dlatego lepiej zamówić paczkę z dostawą kurierską do domu, niż próbować zaoszczędzić parę złotych, wybierając list polecony jako formę wysyłki. Listonosze nie noszą przesyłek o nietypowym gabarycie, ponieważ ich kręgosłup by mocno na tym ucierpiał.  Natomiast odwiedzanie poczty i przebywanie w towarzystwie innych ludzi tylko po to, by odebrać paczkę, jest dość mocno ryzykowne.

Wybieraj bezkontaktowy odbiór przesyłki

Dbaj o zdrowie swoje i kurierów. Jeśli tylko możesz, wybierz bezkontaktowy odbiór przesyłki. Niektóre firmy wysyłają maila: twoja paczka jest w drodze, wybierz formę odbioru. Wchodząc w formularz, możesz poprosić o pozostawienie paczki pod drzwiami mieszkania i zapukanie. Po chwili otworzysz drzwi i odbierzesz paczkę.

Unikaj zakupów dodatków z krajów najmocniej ogarniętych pandemią

Choć sklepy internetowe z Wielkiej Brytanii i Włoch kuszą promocjami na ubrania oraz dodatki, to zamawianie tego typu rzeczy w dzisiejszych czasach jest obarczone dużym ryzykiem. Narażasz nie tylko siebie, ale też kurierów, którzy będą przewozili twoją paczkę.  Czy zamówienie jest tego warte? Może lepiej warto skorzystać z polskiego sklepu online i zamówić ubrania czy dodatki w obrębie naszego kraju.  Tutaj zachorowań jest zdecydowanie mniej.

Ubrania warto wyprać przed założeniem

Nie ma nic złego w zamawianiu ubrań z polskich sklepów online. Warto jednak je wyprać przed założeniem, aby mieć pewność, że przeciskamy przez głowę czystą rzecz, która nie stanowi dla nas żadnego zagrożenia. Przy okazji pozbędziesz się toksycznych smarów i rozpuszczalników z linii produkcyjnej.

Kupione owoce i warzywa umyj przed spożyciem

W czasie pandemii koronawirusa warto jeść świeże owoce i warzywa. Zawierają one szereg witamin i minerałów, których nasz organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Bez nich nasza odporność dość mocno podupadnie i będziemy bardziej narażeni na zakażenie. Owoce i warzywa, w tym sałatę, warto dokładnie umyć przed spożyciem. To powinno nas uchronić przed koronawirusem.

W miarę możliwości wybieraj zakupy online

Rzeczy, które możesz kupić online, zamawiaj przez internet. W ten sposób ograniczasz kontakty z innymi ludźmi, a jednocześnie unikasz kolejek i masz większy wybór. Ceny nierzadko też są atrakcyjniejsze niż w sklepach stacjonarnych.

Zakupy w sklepach stacjonarnych zredukuj do jednych lub dwóch w tygodniu

Rób jednorazowo większe zakupy spożywcze, aby nie chodzić codziennie do sklepu. Weź dwie kiści bananów zamiast 2 bananów, kup kilka kefirów oraz kartonów mleka.  Im rzadziej bywasz w sklepie, tym mniejsze ryzyko zakażenia koronawirusem.

Wybieraj sklepy z normalną klientelą

Nie chcemy wartościować sklepów stacjonarnych, ale zapewne sama zauważyłaś, że pewne są wybierane przez pijaczków, którzy nie patrzą się na bezpieczeństwo swoje i innych klientów. Takie osoby bardzo często piją z jednej butelki ze swoimi kolegami gdzieś na kamionkach czy przystankach. Stanowią zatem potencjalny wektor zakażenia.  Wybieraj sklepy z normalną klientelą, która przyszła po spożywkę, a nie flaszkę najtańszego wina.

Po wyjęciu zakupów z paczki wyrzuć opakowanie zewnętrzne i umyj ręce

Jeśli robisz zakupy online, od razu je wypakuj, wyciągnij rzeczy, wyrzuć pudełko lub worek, a następnie dokładnie umyj ręce wodą z mydłem. To powinno całkowicie wystarczyć.

PODZIEL SIĘ: