Jak leczyć zęby mądrości

sylwetka limfatyczna

Ósemki czyli zęby mądrości pojawiają się przeważnie między 16 – 25 rokiem życia, czasem proces ich wytwarzania przedłuża się do 40 tki. Są też farciarze, którym w ogóle one nie rosną. Dlaczego szczęśliwcy? Ponieważ zęby te nie dodają nam żadnej mądrości to w dodatku mogą przysporzyć nam wielu kłopotów. Często się psują. Ponieważ zwykle brak im miejsca w żuchwie.

Czy trzeba je usuwać?
To zależy od wielu czynników. Na pewno trzeba je wyrwać, jeśli rozwija się w nich próchnica. Wtedy lepiej to zrobić jak najszybciej. Wyrwanie zębów mądrości zaleca się także, gdy z ich powodów inne zęby w łuku są ściśnięte, lub gdy rosną nieprawidłowo, np. gdy wrastają w policzek lub powodują stany zapalne dziąseł. Lekarze usuwają je także gdy nie mogą się one przebić przez dziąsło, bo nie ma dla nich miejsca.

Co po zabiegu?
Ósemki zwykle mocno tkwią w łuku. Dodatkowo często mają nie typowy kształt i liczbę korzeni. Ich usunięcie nie jest takie proste, zabieg ten przeprowadza się w miejscowym lub ogólnym znieczuleniu. Po wszystkim trzeba założyć szwy na dziąsło. Po wszystkim trzeba przykładać chłodne okłady. Przez dobę nie wolno palić i pić Aby złagodzić ranę można płukać usta wodą z solą. Konieczne jest przyjmowanie leków przeciwbólowych.

PODZIEL SIĘ: