Jak poradzić sobie finansowo w dobie pandemii?

Jak poradzić sobie finansowo w dobie pandemii

Sytuacja finansowa wielu osób uległa gwałtownemu pogorszeniu wraz z nastaniem pandemii. Wiele firm upadło, ludzie stracili pracę, część branż zostało zamrożonych, przez co ich pracownicy otrzymują tylko 80% podstawowego wynagrodzenia. Do tego dochodzi kryzys gospodarczy, spadek inwestycji i strach przed wydawaniem pieniędzy w tak trudnych czasach. Wszystko to sprawia, że dochody naszych firm są niższe niż w analogicznym okresie w zeszłych latach. To z kolei przekłada się na brak premii. Jak poradzić sobie finansowo w dobie pandemii?

Rozsądne planowanie wydatków

W miarę możliwości warto rozsądnie planować wydatki. Istnieją takie, których nie da się uniknąć, vide naprawa samochodu czy zakup nowej pralki, gdy stara się zepsuła. Nie ma natomiast sensu wymieniać sprawnego smartfona na nowszy model tylko dlatego, że jesteśmy gadżeciarzami. To wydatek, z którym możemy wstrzymać się do pewniejszych czasów. Warto też zwrócić uwagę, czy sklep, w którym najczęściej robimy zakupy, nie należy do drogich. Czasem ceny tych samych artykułów spożywczych potrafią się różnić od kilku do kilkudziesięciu procent. To samo dotyczy aptek. Niektóre są szczególnie drogie, warto kupować medykamenty w tańszych sieciach aptek lub zamawiać je przez internet.

Szukanie dodatkowych zleceń

Jeśli twój zawód tylko na to pozwala, możesz rozejrzeć się za dodatkowymi zleceniami, które podreperują domowy budżet. Jeśli np. jesteś graficzką komputerową, informatyczką lub copywriterką, poszukaj nowych klientów i zleceń. Możesz z nimi podpisać umowę o dzieło lub umowę zlecenie. Zawsze to jakiś dodatkowy wpływ do domowego budżetu, który pomoże zachować płynność finansową. Warto pamiętać, że wiele osób ma kredyt zaciągnięty w czasach prosperity, który trzeba spłacać.

Sprzedaż rzeczy zbędnych

Wiele z nas nie zdaje sobie sprawy, jak wiele zbędnych rzeczy zalega w ich domach. Zamiast wyrzucać je na strych czy do piwnicy, warto zrobić im zdjęcia i wystawić na serwisach aukcyjnych. Może ktoś się skusi na zakup płaszcza, który aktualnie jest dla nas za mały. Może komuś przydadzą się przeczytane przez nas książki, które tylko się kurzą? Sprzedając rzeczy zbędne, zawsze odzyskasz chociaż część pieniędzy, które kiedyś w nie zainwestowałaś. To ważne zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy otrzymujemy niższe wynagrodzenie.

PODZIEL SIĘ: