Jak zarabiać jako tester kosmetyków?

Jak zarabiać jako tester kosmetyków

Testowanie różnych produktów jest przyjemnym sposobem na dodatkowy zarobek. Testowanie kosmetyków pozwala dodatkowo zadbać o skórę, korzystając z produktów, po które normalnie by się nie sięgnęło, czy to z powodu ceny, czy z niewiedzy. Zależnie od mobilności pracę można wykonywać całkowicie z domu lub też współpracować z firmami kosmetycznymi tudzież koncernami farmaceutycznymi i raz na jakiś czas odwiedzać ich siedziby czy laboratoria celem zdania sprawozdań.

Na czym polega ta praca?

Testowanie kosmetyków polega na używaniu produktów. W związku z tym „wynagrodzeniem” jest zawsze sama możliwość korzystania za darmo z danego produktu. Czasem tester otrzymuje również darmowe próbki dla znajomych, kody rabatowe i karty podarunkowe na zakupy albo gratyfikację pieniężną, często w formie przelewu.

Co musi zrobić w zamian? To zależy. Zazwyczaj trzeba przedstawić opinię o produkcie: albo w formie wypełnienia dostarczonej przez firmę ankiety, albo w formie wiadomości do firmy. Czasem chodzi również o rozpropagowanie marki w Internecie, wtedy opinia powinna zostać wyrażona w sposób publiczny, w postaci wpisu na bloga, komentarza na forum czy posta w mediach społecznościowych.

W przypadku współpracy z koncernami farmaceutycznymi konieczne może być jedno- lub kilkukrotne odwiedzenie laboratoriów czy poddanie się testom lekarskim. Choć taka praca może wydawać się uciążliwa, zazwyczaj można testować jeden produkt na raz. Trzeba wtedy bardzo uważnie monitorować jego wpływ na skórę. Same testy potrafią trwać kilka do kilkunastu tygodni. Wielotygodniowe i złożone testy są lepiej płatne (nawet do kilkuset złotych za produkt), a ponadto skierowane do szerokiego grona testerów.

Kto może testować kosmetyki?

Wbrew pozorom, to praca dla każdego. Nawet do ludzi z problemami dermatologicznymi, gdyż wspomniane wyżej koncerny farmaceutyczne nierzadko szukają właśnie testerów ze skórą wrażliwą czy atopową, by sprawdzać – wcześniej przebadane klinicznie! – produkty specjalistyczne.

Osoby zainteresowane makijażem też nie mają na co narzekać. Zainteresowane firmy co i rusz wypuszczają na rynek nowe kosmetyki, wymagające zarówno testowanie pod kątem użyteczności, jak i promocji. Wcale nie trzeba być popularnym influencerem, żeby zarabiać z domu testując kosmetyki!

Na co zwrócić uwagę?

Ważne jest, by nawiązywać współpracę ze sprawdzonymi markami. Należy również sprawdzać atesty produktów, by upewnić się, że nie stanowią one żadnego zagrożenia dla zdrowia testera. Jeśli masz jakiekolwiek alergie skórne, nietypową, wrażliwą cerę czy np. AZS – wyraźnie uprzedź o tym potencjalnego pracodawcę i szukaj raczej wśród firm zajmujących się produkcją czy sprzedażą kosmetyków specjalistycznych.

W pracy testera ważna jest rzetelność. Jeśli dostałeś jakiś produkt, naprawdę go wypróbuj i oceń w formie, w jakiej zobowiązałeś się to zrobić. Wykazanie się dokładnością sprawi, że firma nabierze do ciebie zaufania i zacznie zlecać ci kolejne testy, co może zaowocować trwałą współpracą.

PODZIEL SIĘ: