Jakie perfumy wybierać?

Jeżeli chodzi o perfumy, warto przed wyborem konkretnego zapachu zapoznać się z ich podstawową klasyfikacją. Możemy wyróżnić: perfumy (eliksir/esencja perfum) – specyfiki zawierające od 22 – 40 % czystych zapachowych olejków, niezwykle wydajne, ale też horrendalnie drogie (najdroższe kosztują prawie 2400 $ za 30 ml…); wody perfumowane – również bardzo wydajne, zawierające do 18% olejków zapachowych, jednak tańsze i dostępniejsze od perfum; wody toaletowe (EDT) – lżejsze od wód perfumowanych, o mniejszej zawartości olejków zapachowych (4 – 12 %), dobre do stosowania na co dzień; wody kolońskie (EDC) – o małej ilości olejków, delikatnym i stosunkowo krótko utrzymującym się zapachu.
Sam proces wyboru zapachu nie powinien być dyktowany reklamą czy opinią innych. Perfumy są niemal intymnym wyborem – dlatego najważniejsze jest to, czy odpowiadają naszemu gustowi. Warto pamiętać też o tym, że na co dzień sprawdzać się mogą inne zapachy niż na specjalne okazje, jak np. wieczorne wyjścia.
Zakupu perfum dobrze jest dokonywać rano – wtedy nasz zmysł węchu jest w najlepszej kondycji. Testowanie perfum nie powinno obejmować więcej niż 3 zapachów przy jednej wizycie. Warto aplikować perfumy na przegub dłoni – pozostawiając zapach na cały dzień – z czasem bowiem zapach „rozwija” się, uwalniając kolejne nuty. Dopiero wtedy można podjąć decyzje o kupnie danego kosmetyku. W dobrych sklepach każdy rodzaj perfum powinien być opisany pod kątem tego, jakie są jego poszczególne nuty zapachowe. Wyróżniamy wśród nich: linię głowy (pierwszy odczuwalny zapach, najszybciej ulotny, świeży i lekki), linię serca (środkowy aromat, zazwyczaj kwiatowo – owocowy, mniej ulotny), linię podstawy (która stanowi trzon zapachu, trwały, korzenny i bogaty – wyczuwalna długo po rozwinięciu się zapachu)

PODZIEL SIĘ: