Kalendarzyk menstruacyjny

kalendarzyk menstruacyjny

Kalendarz miesiączkowy to świetny sposób na wyznaczanie owulacji oraz dni płodnych. Najlepiej sprawdza się w przypadku kobiet, których okresy są regularne i liczą zawsze dwadzieścia osiem dni. To sposób, który pozwala sprawdzić, w jakiej fazie cyklu aktualnie się znajdujemy i kiedy będziemy miały największe szanse na zajście w ciążę. Kalendarz miesiączkowy jest bardzo ważny zarówno dla kobiet, które planują powiększenie rodziny, jak również dla tych, które nie chcą zajść w ciążę. Należy jednak pamiętać, że kalendarz miesiączkowy nie stanowi formy antykoncepcji, a jedynie pomaga ustalić przybliżone dni owulacji.

Ma on charakter typowo informacyjny, a na jego podstawie możemy poznać wyłącznie uśrednione wyliczenia. Najdokładniejsze dane będą mogły uzyskać kobiety, które mają co miesiąc regularne cykle, trwające dwadzieścia osiem dni. Obliczona na podstawie wyliczeń prowadzonych w kalendarzyku menstruacyjnym owulacja powinna być potwierdzona przez zaobserwowanie u siebie typowych objawów, do których należą między innymi: podwyższona o około pół stopnia temperatura ciała, wzmożony, przezroczysty śluz w pochwie czy bóle w okolicach jajników. Ponadto w tym czasie u wielu kobiet może występować lekkie podenerwowanie, a nawet krwawienie.

Owulacja występuje zwykle około czternaście dni przed następną miesiączką, jednak może zostać przesunięta przez takie czynniki, jak stres bądź nieprawidłowe odżywianie. Właśnie dlatego kalendarz menstruacyjny nie może być utożsamiany z metodą antykoncepcji. Pomaga on jedynie wskazać przybliżone dni płodne, w których kobieta ma największe szanse na zajście w ciążę.

Sprawdź nasz kalendarzyk miesiączkowy: https://www.myob.pl/user/login

PODZIEL SIĘ: