Niepłodność w oczach Polaków – co o niej wiemy?

problemy-z-zajsciem-w-ciaze

Niepłodność to problem, który dotyka już co piątą parę starającą się o dziecko. Czy kobiety nadal piją syrop na kaszel lub trzymają nogi w górze po stosunku, by zwiększyć szansę na poczęcie dziecka? Jak informują badania TNS na zlecenie marki dr Bocian aż 70 proc. Polaków twierdzi, że posiada wiedzę na temat sposobów walki z niepłodnością. Czy faktycznie tak jest?

Wyniki badania TNS na zlecenie marki dr Bocian pokazują, że aż ¾ naszego społeczeństwa wie jak radzić sobie z niepłodnością. Większość z nas (64 proc.) uważa, że najbardziej skuteczną metodą walki z tym problemem jest pomoc lekarska. Niestety jednak większość z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że z walka z niepłodnością zależy od prowadzenia zdrowego trybu życia.

– Badanie pokazuje, że większość z nas posiada jakąś wiedzę na temat problemu niepłodności i że świadomie, przynajmniej w teorii wie jak z tym problemem walczyć  – tłumaczy Marek Pięta, farmaceuta z firmy HAVAC, właściciela marki dr Bocian. – Po dokładnej analizie okazuje się, że zaledwie 11 proc. badanych wie co to jest wrogi  śluz, uniemożliwiający transport nasienia do komórki jajowej oraz, że tylko co czwarty mężczyzna w wieku 20-49 lat wie co negatywnie wpływa na jego złą jakość –  dodaje.

Kto jest winien?

Aż co trzeci mężczyzna nie wie kiedy mamy do czynienia z niepłodnością i po której stronie ona leży – wynika z badania TNS Polska przeprowadzonego na zlecenie marki dr Bocian. Bardzo często „winą” za nieudane próby poczęcia dziecka obarcza się kobietę. Jest to mit, który nie ma potwierdzenia w badaniach. Problem ten dotyczy kobiet jak i mężczyzn w równym stopniu. Najnowsze dane Światowej Organizacji Zdrowia pokazują, że niepłodność spowodowana czynnikiem męskim, dotyczy około 40 proc. przypadków, czyli tyle samo co w przypadku niepłodności leżącej po stronie kobiet. W przypadku 20 proc. par nauka nie jest w stanie określić przyczyn braku możliwości posiadania dzieci. Dzięki postępowi procent niezdiagnozowanych będzie się zmniejszał, co pozwoli na podjęcie właściwego leczenia.

Terapia hormonalna a płodność kobiety

Po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych może być tak, że powrót kobiety do normalnej owulacji będzie trwać kilka miesięcy. Nie jest to jednak regułą, należy w tym czasie odpowiednio przygotować organizm do zapłodnienia i oczyścić go np. przy pomocy zestawu specjalnie dobranych składników dr Bocian dla Niej Odnowienie i Rewitalizacja. Jest to suplement diety, który ma na celu przede wszystkim przygotowanie ciała kobiety do zapłodnienia. Lekarze zalecają by nie rezygnować ze współżycia po odstawieniu tabletek, często zdarza się tak, że organizm szybko wraca do swoich naturalnych funkcjonalności.

Kiedy najlepiej współżyć?

Z medycznego punktu widzenia para, która chce najbardziej efektywnie przyspieszyć starania się o dziecko, powinna współżyć co 3 – 4 dni. Ponadto zanim zaczniemy szukać pomocy, warto się zastanowić, czy rok starań faktycznie był wykorzystany. Możliwość zajścia w ciążę pojawia się tylko na kilka dni w czasie cyklu u kobiety. Być może okaże się, że akurat wtedy do współżycia nie dochodziło i tak naprawdę szanse na zajście w ciążę były nikłe. Kobiety zdrowe i regularnie miesiączkujące mogą wyliczyć dni płodne i wtedy inicjować zbliżenia. Na rynku znaleźć już można mikroskopowe testy wielokrotnego użytku, które nam w tym pomogą. Warto pamiętać, że najbardziej owocne jest współżycie na 24 godziny przed owulacją.

Pozycja i syrop na kaszel

W internecie można znaleźć coraz więcej informacji na temat rzekomych „płodnych” właściwości syropów na kaszel. Preparat taki ma właściwości rozrzedzające – piszą młode testerki – może mieć wpływ na upłynnienie agresywnego śluzu obecnego w pochwie i zwiększa w ten sposób szansę na zajście w ciążę. Niestety syrop na kaszel takich właściwości nie ma, a przedawkowanie tych preparatów może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Wiele kobiet, szczególnie tych pragnących mieć dziecko preferuje leżenie z uniesionymi pośladkami i nogami po stosunku – ten to wyczyn ma przyspieszyć zajście w ciążę. Jednak jak wskazują badania naukowe, nie ma związku pomiędzy pozycją kobiety w trakcie seksu czy po, zwiększających szansę na zajście w ciążę.

Artykuł sponsorowany

PODZIEL SIĘ: