Oczy ciągle młode

Niestety nasze oczy starzeją się wraz z nami. Można jednak spowolnić ten proces. Przestrzegana dieta oraz odpowiednia pielęgnacja, pozwolą na dłużej cieszyć się dobrym wzrokiem.

1.    Podstawową zasadą jest ochrona oczu przed światłem – z wiekiem zmniejsza się źrenica oka, a to powoduje że do siatkówki dociera mnie światła i gorzej widzimy, szczególnie w mroku. Warto więc chronić oko zawczasu. Należy nosić okulary przeciwsłoneczne z filtrem, także zimą! Dobrze było by zadbać o światło w domu i w pracy. Wiadomo że oczom szkodzi światło halogenowe. Ważne jest aby czytać na siedząco, a nie na leżąco.

2.    Dbaj o skórę – problem starzenia dotyczy także tkanek wokół oczu, skóra powiek wiotczeje, a włókna mięśni rozchodzą się. Co może powodować opadanie powieki górnej. Aby temu zapobiec należy stosować krem pod oczy, dostosowany do naszego wieku.

3.    Zmień dietę – oczom najbardziej odpowiada dieta śródziemnomorska. Zawarte w oliwie kwasy omega 3 i 6 korzystnie wpływają na nerwy wzroku, a luteina jest np. w żółtku jaj, szpinaku i brokułach. Poprawia funkcjonowanie siatkówki. Oczom służą również bogate w witaminę A jagody zielona herbata, która spowalnia proces starzenia.

4.    Odpowiednio nawilżaj – z wiekiem pojawia się zespół tzw. suchego oka. Wiąże się to z mniejszą produkcją łez. Aby temu zapobiec warto często mrugać np. podczas czytania. Nie przesadzać także z oglądaniem telewizji i z korzystania z komputera. A gdy problem się nasila, warto zakupić tzw. sztuczne łzy dostępne w aptece.

PODZIEL SIĘ: