Test wrażliwości – sprawdź typ swojej skóry

cera-wrazliwa

Prawidłowe rozszyfrowanie typu cery, choć trudne, nie jest niemożliwe do przeprowadzenia w warunkach domowych. Uzyskane informacje będą pomocne w zaplanowaniu właściwej pielęgnacji i utrzymaniu skóry w dobrej kondycji. Jeśli więc marzysz o młodzieńczym i zdrowym wyglądzie cery przez długie lata, poświęć kilka minut na wykonanie testu wrażliwości i dowiedz się czegoś o swoim ciele.

Prawidłowe rozszyfrowanie typu cery, choć trudne, nie jest niemożliwe do przeprowadzenia w warunkach domowych. Uzyskane informacje będą pomocne w zaplanowaniu właściwej pielęgnacji i utrzymaniu skóry w dobrej kondycji. Jeśli więc marzysz o młodzieńczym i zdrowym wyglądzie cery przez długie lata, poświęć kilka minut na wykonanie testu wrażliwości i dowiedz się czegoś o swoim ciele.

Typ cery i rodzaj cery – dwa odmienne pojęcia

Choć sformułowania typ i rodzaj cery są stosowane zamiennie, to należy być świadomym, że opisują one dwie różne sprawy. Brak uporządkowania tej terminologii wprowadza pewien chaos w dobieraniu sposobów pielęgnacji skóry, a właśnie przez to jest ona nieskuteczna. Należy zapamiętać znaczenie terminów:

  • typy cery – cera wrażliwa, cera odwodniona, cera naczynkowa (płytko unaczyniona),
  • rodzaje cery – cera normalna, cera sucha, cera tłusta i cera mieszana.

Typ cery i jej rodzaj nie są ze sobą w żaden sposób połączone, co oznacza, że występują w różnych zestawieniach i konfiguracjach. Spotkać się można zarówno z cerą wrażliwą i suchą, wrażliwą i mieszaną itd. Odkrycie jaki rodzaj i typ cery charakteryzują naszą skórę pomoże odkryć jej prawdziwe potrzeby i ściśle dopasować idealną pielęgnację.

Wszystkie poradniki dotyczące kosmetologii, dermatologii i medycyny estetycznej skupiają się na sposobach określania rodzaju cery. Jest to uzasadnione, ponieważ większość kosmetyków jest klasyfikowana ze względu na skórę suchą, tłustą lub mieszaną. Jednak jeśli pominie się aspekt typu skóry, każdy z wybranych preparatów może zaszkodzić, zamiast pomóc.

Jak określić typ cery? – sposoby

Istnieją różne sposoby rozpoznania typu cery. Osoby, które chcą być w 100% pewne diagnozy, a nie są w stanie postawić jej samodzielnie, powinny udać się do doświadczonej kosmetyczki lub lekarza dermatologa. Specjaliści przeprowadzą wywiad z klientem, dokonają analizy wizualnej i palpacyjnej oraz zastosują właściwe urządzenia (np. lampa Wooda).

Drugim sposobem na określanie typu cery jest skorzystanie z testów internetowych. Ankiety ze specjalnie skonstruowanymi pytaniami pozwalają na precyzyjne określenie problemów skórnych. Takich testów i poradników warto poszukiwać na stronach producentach kosmetyków, specjalizujących się w tworzeniu produktów dopasowanych do typu cery, a nie do jej rodzaju. Przykładem może być marka Mixa i jej “Test skóry”. Firma ta w swojej ofercie posiada serie preparatów przeznaczonych do pielęgnacji skóry wrażliwej i odwodnionej, dlatego wynik dostępnego testu można uważać za rzetelny, a przynajmniej mocno zbliżony do rzeczywistości.

Rozpoznania typu cery można także dokonać samodzielnie, na podstawie systematycznej obserwacji zachowania się cery na skutek oddziaływania różnych czynników – chemicznych (w kosmetykach), fizycznych (warunki atmosferyczne), psychologicznych (stres, emocje) czy mechanicznych. Należy zwrócić uwagę na pojawiające się zaczerwieniania, świąd, pieczenie, łuszczenie się skóry, zaskórniki, widoczność naczynek krwionośnych oraz kolor skóry. Obserwacje takie należy prowadzić przez kilka dni lub tygodnia, a na końcu przeanalizować spostrzeżenia i wyciągnąć odpowiednie wnioski – w taki sposób określi się typ cery.

Typy cery – krótka charakterystyka

  • Cera wrażliwa – osoby z taką cerą doświadczają pieczenia, zaczerwienia skóry, uczucia jej ściągnięcia czy swędzenia po zastosowaniu różnych kosmetyków, po ekspozycji na chlorowaną wodę, silne słońce czy mróz. Wszelkie detergenty, mocne pocieranie skóry czy mycie wodą mogą wywołać podrażnienia.
  • Cera odwodniona – cera taka wymaga intensywnego nawilżania. Jej kolor jest szary, ziemisty, powierzchnia szorstka i nieprzyjemna w dotyku. Dodatkowo ma skłonności do łuszczenia się i produkowania nadmiernej ilości sebum.
  • Cera naczynkowa – osoby z cerą płytko unaczynioną zauważają widoczne naczynka krwionośne, które mają tendencję do pękania. Dodatkowo osoby z taką skórą często się rumienią na skutek emocji, drażniących kosmetyków czy jedzenia pikantnych potraw, a zaczerwienienie skóry znika powoli.

Internetowy test na określenie typu skóry dostępny jest na: http://www.mixa.com.pl/test-skory

Artykuł sponsorowany

PODZIEL SIĘ: