Zatrzymywanie wody w organizmie – częsty kobiecy problem

zatrzymywanie wody w organizmie

Ciężkie nogi, obrzęk dłoni, spuchnięta twarz, wzrost wagi, kiepskie samopoczucie… To może być efekt zatrzymywania wody w organizmie. Nasila się z wiekiem i dokucza przede wszystkim kobietom. Z czego wynika i jak sobie z tym radzić?

Woda jest niezwykle ważnym elementem ludzkiego ciała oraz składnikiem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jeśli każdego dnia spożywa się tyle wody, by podaż i popyt się równoważyły, wszystko działa poprawnie, jeśli jednak na tej linii pojawia się jakieś zaburzenie, nieprawidłowości zaczynają objawiać się tak, jak opisano powyżej. Organizm, któremu dostarcza się zbyt mało wody, zatrzymuje tę, którą już ma, co powoduje między innymi widoczne na ciele obrzęki.

Jak dochodzi do zatrzymywania wody w organizmie?

Im człowiek jest starszy, tym większe ma tendencje do zatrzymywania wody w organizmie – częściowo z powodu zmian hormonalnych, częściowo z powodu przebytych lub toczących się chorób, a częściowo także przez złą dietę i tryb życia. Paradoksalnie, problem nadmiaru wody w organizmie dotyka w sytuacji, gdy wody jest w nim zbyt mało, w stosunku do bieżącego zapotrzebowania (dlatego właśnie jest ona zatrzymywana). Skąd się zatem biorą te braki? Przyczyny mogą być różne – zarówno prozaiczne i łatwe do zlikwidowania, jak i te poważniejsze…

  • Zatrzymywanie wody w organizmie może być efektem złych nawyków żywieniowych. Jeśli pije się zbyt mało płynów w ciągu dnia i / lub spożywa zbyt wiele soli albo nadużywa alkoholu, łatwo może dochodzić do obrzęków wywołanych nieprawidłową gospodarką wodną organizmu.
  • Wysoka temperatura otoczenia, w którym się przebywa, również może być powodem zmniejszenia wydalania wody z organizmu. Podobnie działają też inne prozaiczne czynniki – siedzący tryb życia oraz mała lub zerowa aktywność fizyczna, a czasami nawet tylko długotrwałe pozostawanie w niezmienionej pozycji ciała, jak dzieje się to na przykład podczas podróży autem czy samolotem.
  • Winowajcami bardzo często bywają hormony. Zatrzymywanie wody w organizmie i spowodowana tym (najczęściej) opuchlizna nóg są charakterystyczne u kobiet ciężarnych oraz tych, u których zbliża się menstruacja, jak również u osób stosujących tabletki antykoncepcyjne. W każdym z tych przypadków w organizmie zachodzą zmiany związane z poziomem hormonów płciowych, co wpływa na zaburzenia gospodarki wodnej.
  • Nadmiar wody w organizmie jest wreszcie także skutkiem i / lub objawem różnych schorzeń, do których należą między innymi: niewydolność nerek, przewlekłe choroby płuc, wątroby, tarczycy, a także alergie. Nie bez znaczenia jest też przyjmowanie niektórych leków (na przykład niesteroidowych farmaceutyków przeciwzapalnych) mających wpływ na gromadzenie wody w organizmie.

Obrzęki pojawiające się w wyniku zaistnienia jednej lub kilku z powyżej wymienionych okoliczności powstają, ponieważ woda przenikająca z naczyń krwionośnych gromadzi się w tkankach – w przestrzeni międzykomórkowej i / lub nie jest dostatecznie szybko wydalana z moczem.

przyczyny zatrzymywania wody w organizmie

Jak pozbyć się nadmiaru wody w organizmie?

Kiedy zaburzone są właściwe proporcje zawartości wody w naczyniach krwionośnych i tkankach, a zatem w sytuacji, w której woda – przekraczając barierę ścian naczyniowych – zbiera się w tkankach podskórnych, doprowadzając do obrzęków kończyn lub innych części ciała, należy podjąć kroki przywracające równowagę wodną w organizmie. Tak zwane ciężkie nogi, spuchnięte kostki czy obrzmiałe palce są objawami nieprzyjemnymi, którym można jednakże spróbować jakoś zaradzić. Oto podstawowe przeciwdziałania…

  • Zbilansowana dieta, w ramach której między innymi trzeba wypijać dwa litry wody dziennie, odstawiając przy tym płyny powodujące odwadnianie organizmu, jak herbata, kawa czy alkohol. Codzienne menu powinno też być pozbawione lub zawierać minimalne ilości soli, która znacznie utrudnia uwalnianie wody z organizmu. Do jadłospisu warto włączyć jak najwięcej warzyw i owoców, które – poza tym, że są źródłem cennych witamin, pomagają również skutecznie nawadniać organizm oraz (dzięki zawartemu w nich potasowi) zapobiegają zatrzymywaniu w wody w tkankach. Szczególnie poleca się tu na przykład awokado, kiwi, banany, seler, ziemniaki, pomidory…
  • Zdrowy tryb życia, którego istotnym elementem jest aktywność fizyczna. Ruch (niekoniecznie musi to być uprawianie sportu, wystarczą choćby regularne dłuższe spacery, rekreacyjna jazda rowerem czy pływanie) bardzo skutecznie pomaga w regulacji wodnej gospodarki.
  • Można również skorzystać z dostępnych w drogeriach i aptekach ziołowych preparatów zmniejszających ilość wody w organizmie. Najczęściej w swoim składzie mają one: pokrzywę, skrzyp polny, żurawinę, mniszek lekarski, krwawnik, kwiat czarnego bzu i / lub zieloną herbatę, która działa moczopędnie.

Czy wiesz, że…

Zawartość wody w organizmie człowieka zależy od jego wieku, płci i wagi.

U kobiet woda stanowi mniej więcej 52 – 55% masy ciała.

U mężczyzn to średnio 63 – 65%.

U noworodka natomiast aż 75 – 80%.

U osób otyłych procentowa zawartość wody w organizmie jest zazwyczaj nieco niższa niż u ludzi szczupłych, ponieważ woda znajduje się przede wszystkim w mięśniach, a nie w tkance tłuszczowej.

U osób starszych występuje znacznie silniejsza tendencja do zatrzymywania wody w organizmie niż u ludzi młodych.

***

Więcej o zatrzymywaniu wody w organizmie na stronach www.wylecz.to

Artykuł sponsorowany

PODZIEL SIĘ: