Dieta wegetariańska bez ryby – zdrowa, czy nie?

Dieta wegetariańska bez ryby
Brenda Godinez z Unsplash

Ludzie wybierają dietę wegetariańską z wielu powodów. Dla niektórych plan żywieniowy oparty na zasadach wegetarianizmu jest sposobem na poprawę zdrowia i ustabilizowanie gospodarki hormonalnej. Dla innych chęć przejścia na taką dietę wynika z zasad religijnych, moralnych lub środowiskowych. Niezależnie od motywacji, zrezygnowanie z mięsa i przejścia na dietę wegetariańską bez ryb powinno być przemyślane i dobrze zaplanowane. Jak zacząć dietę wegetariańską bez ryb? Czy to zdrowe rozwiązanie?

Czy dieta wegetariańska jest bezpieczna?

Ryzyko związane z e stosowaniem diety wegetariańskiej wiąże się z niedoborami niektórych witamin i minerałów, szczególnie takich jak witamina B-12 i kwasy tłuszczowe omega-3. Teoretycznie można być wegetarianinem, spożywając dietę złożoną wyłącznie z ciastek, chipsów, frytek i koktajli mlecznych, które mają niewielką wartość odżywczą. Jednakże w rezultacie możemy otrzymać bardzo niezdrową dietę, która szybko doprowadzi do znaczących problemów zdrowotnych. Pustych kalorii powinni unikać wszyscy, niezależnie od tego, czy stosują dietę wegetariańską bez ryb, czy nie. Z diety wegetariańskiej mogą korzystać również kobiety w ciąży oraz dzieci. Trzeba być jednak świadomym, że okres ciąży i rozwoju dziecka wymaga szczególnej ilości składników odżywczych, które trzeba dostarczyć z innych źródeł niż mięso. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na uzupełnianie braków witaminy B-12 i witaminy D. Skutecznym sposobem na uniknięcie niedoborów jest dieta pudełkowa.

catering dietetyczny

Jannis Brandt z Unsplash

 

Dieta wegetariańska bez ryby – podstawy

Jeśli dieta wegetariańska bez ryby jest stosowana prawidłowo, z pewnością będzie mieć bardzo dobry wpływ na nasz organizm. Jeśli unikamy mięsa, ale jesz tylko przetworzone produkty, białe pieczywo, nadmiar cukru oraz bardzo mało warzyw i owoców, prawdopodobnie nie odczujemy wielu zalet tej diety. Dieta wegetariańska powinna być bogata w następujące produkty: produkty zbożowe, rośliny strączkowe, orzechy, warzywa i owoce oraz inne produkty o niskim indeksie glikemicznym. Bardzo ważne jest wybieranie produktów, które pomogą utrzymać stabilny poziom cukru we krwi. W ten sposób możesz obniżyć poziom cholesterolu i ryzyko zawału serca. Jeżeli dieta wegetariańska ma nam pomóc w odchudzaniu, warto zainteresować się dietę pudełkową, którą oferuje catering dietetyczny Wrocław i daje możliwość dobrania ilości kalorii w przygotowywanych posiłkach.

Prozdrowotne działanie diety wegetariańskiej

Niektóre badania pokazują, że wegetarianie są nieco mniej narażeni na rozwój raka, szczególnie raka przewodu pokarmowego oraz jelita grubego. Zdrowa dieta wegetariańska może pomóc w zapobieganiu i leczeniu cukrzycy typu 2 i powiązanych z nią dolegliwości. Jeżeli dieta będzie się składać z produktów o niskim indeksie glikemicznym, które utrzymują stały poziom cukru we krwi, takich jak produkty pełnoziarniste, rośliny strączkowe i orzechy, ryzyko zachorowania na cukrzycę będzie bardzo niska. Badacze zauważyli również, że ludzie, którzy nie jedzą mięsa, mogą mieć niższe ciśnienie krwi. Jest to związane z tym, że produkty roślinne mają zwykle niższą zawartość tłuszczu, sodu i cholesterolu. Wskaźniki osteoporozy są niższe w krajach, w których dieta wegetariańska cieszy się dużą popularnością.

PODZIEL SIĘ: