Okulary progresywne kontra tradycyjne – które wybrać?

okulary progresywne
Susan Duran z Unsplash

Starczowzroczność to dolegliwość dotykająca najczęściej osoby po 40 roku życia. Wtedy to zaczynamy gorzej widzieć, a przedmioty, na które spoglądamy z bliska, wydają się nieostre. Pierwszym sygnałem o prezbiopii (bo tak fachowo przyjęło się nazywać tę wadę wzroku), może być konieczność oddalania książki, gazety bądź ekranu telefonu, w celu wyostrzenia widzianego obrazu. Mamy jednak dobrą wiadomość! Prezbiopia to dolegliwość, z którą można walczyć, a umożliwiają to szkła progresywne JZO.

Dobre widzenie z bliska i z daleka

Okulary progresywne to specjalny sprzęt okulistyczny przeznaczony właśnie dla osób, które ze względu na upływające lata, zaczynają mieć problemy z widzeniem z bliska, jak i z daleka. Progresy to specjalne szkła, które zostały podzielone na poszczególne sfery. W górnej części, która w okularach odpowiedzialna jest za widzenie przedmiotów z oddali, zastosowano inną moc korekcji, niż w ich dolnej części, która to z kolei powinna wyostrzać wszystko to, na co spoglądamy z bliska. Będzie to przydatne szczególnie w momencie czytania i pisania, pracy na komputerze, jak również przeglądania gazet, czy nośników multimedialnych. Ważna jest również środkowa część soczewki, która to odpowiada za widzenie na średnie dystanse, ale także jest najczęściej wykorzystywana przez oko w momencie, gdy nie skupiamy wzroku na niczym konkretnym. Najważniejszą funkcjonalnością progresów jest jednak płynne przechodzenie pomiędzy tymi poziomami korekcji. Już za sprawą jednej pary okularów można korygować różne schorzenia!

Dlaczego warto wybrać okulary progresywne?

Okulary tradycyjne nie są w stanie sprostać wymaganiom, jakie stawia przed nimi prezbiopia, ponieważ zamontowano w nich soczewki o stałej mocy korekcji. Ta zapewnia albo dobre widzenie dali, albo bliży i będzie dedykowana głównie dla krótko i daleko wzrokowców (w zależności od schorzenia). Na całe szczęście postęp technologiczny w produkcji szkieł korekcyjnych zaowocował stworzeniem okularów przeznaczonych dla prezbiopów, które to z pewnością ułatwiają już teraz życie codzienne wielu osobom. Okulary progresywne pozwalają dostosować korekcję do wymagań, jakie stawiają przed nami czynności codzienne, jak również umożliwiają swobodne czytanie książek, gazet i etykiet, bez konieczności oddalania ich od oczu.

Osoby, które zanotowały pierwsze sygnały starczowzroczności, powinny czym prędzej udać się do swojego okulisty, który zbada schorzenie, zaleci moc korekcji, jak również pomoże w doborze okularów progresywnych, które będą idealnie dopasowane do konkretnej dolegliwości.

Więcej informacji na temat okularów progresywnych znajdziesz na www.zobacztozjzo.com.pl

Tekst sponsorowany

PODZIEL SIĘ: