Dlaczego warto używać cynamonu?

właściwości cynamonu

Cynamon, to nic innego jak przyprawa otrzymana z kory drzewa cynamonowego, dostępna w postaci proszku lub laseczek. Powszechnie używana jako składnik przypraw korzennych, kojarzonych głownie ze świętami. Cenne właściwości tego składnika przesądzają o jego wykorzystaniu nie tylko w zimę, ale przez cały rok. Dlaczego warto używać cynamonu?

Pierwsze, co kojarzy nam się z cynamonem to otulający i ciepły aromat, lecz to nie jedyna pozytywna właściwość tej rośliny. Olejkowi cynamonowemu przypisuje się bowiem działanie bakteriobójcze i dezynfekujące, a najszerzej doceniany jest w profilaktyce układu pokarmowego. Cynamon dodawany jest do preparatów regulujących trawienie, ponieważ pobudza wydzielanie soków trawiennych a tym samym polepsza przyswajanie pokarmu. W lecznictwie podawany jest przy towarzyszących wzdęciach, biegunkach, skurczach żołądka i jelit a także braku łaknienia. Udowodniono, że antyseptyczne właściwości cynamonu zapobiegają niestrawności i zatruciom pokarmowym. Co więcej, z przeprowadzonych badań naukowych wynika, że cynamon wykazuje działanie przeciwmiażdżycowe, obniża poziom glukozy i cholesterolu. Czy może więc stanowić antidotum na choroby cywilizacyjne?

Uniwersalna przyprawa

Cynamon świetnie dopełnia smak potraw zarówno wytrawnych i słodkich. Stanowi niemal obowiązkowy składnik szarlotki, wina czy ponczu. Wspaniale komponuje się z baraniną, rybą czy gulaszem co pokazuje jego uniwersalne zastosowanie. Z powodzeniem stosuje się go do słodkich wypieków, domowych słodyczy czy grzanych napojów.

Nie tylko w kuchni

Cynamon świetnie sprawdza się nie tylko w kuchni, ale również w kosmetyce. Najczęstrze i  najskuteczniejsze wykorzystanie jego cennych właściwości będzie podczas sporządzania peelingów i maseczek z jego udziałem. Cynamon ma właściwości odkażające i oczyszcząjące, dlatego świetnie sprawdzi się dla cery tłustej. Wygładza, oczyszcza a także zwęża pory. Z powodzeniem przygotujesz z nim peeling antycelulitowy, którego efekty można zauważyć już po kilku zastosowaniach.

Więcej porad znajdziesz w programie dietetycznym, na którym oprócz ciekawych artykułów, znajdziesz masę przepisów kulinarnych, które zainspirują Cię do smacznego i zdrowego gotowania.

Tekst sponsorowany

PODZIEL SIĘ: