Interesowni znajomi – jak ich rozpoznać?
Relacje międzyludzkie nie zawsze opierają się na szczerych i dobrych intencjach. Oczywiście, wielu naszych znajomych i przyjaciół spotyka się z nami, bo nas lubi. Możemy na nich liczyć w każdej sytuacji. Czasem jednak trafiają się interesowni znajomi. Jak ich rozpoznać?
Nigdy nie słuchają uważnie o naszych problemach, mówią tylko o swoich
Niektórzy potrafią z pasją opowiadać nam o każdym drobiazgu, rozpamiętując czyjegoś lajka na Facebooku i analizując, dlaczego aktualny partner ich eks ogląda ich relacje na Instagramie. Wszystko byłoby okej, gdyby rozmówca po zakończeniu swojego wywodu, z równie dużym zainteresowaniem wsłuchał się w to, co mamy mu do powiedzenia. Niestety, ta relacja nie jest symetryczna. On nie szanuje ciebie, nie stara ci się pomóc nawet w poważnych problemach. Gdy opowiadasz takiemu znajomemu, odpowiada ogólnie: ale masakra i znowu zaczyna analizować swoje konto na Instagramie. To typowy narcyz, szuka poklasku i uwagi. Lekceważy innych ludzi, bo wydają mu się mniej godni uwagi niż on sam. Jeśli masz dość jego wynurzeń i nigdy nie możesz liczyć na to, że cię wysłucha i doradzi, to zerwij taką znajomość. Jest dla ciebie bardzo toksyczna.
Dzwoni w środku nocy z drobiazgami
Taki znajomy dobrze wie, że chodzisz spać po 23, bo wstajesz rano do pracy. Mimo to wysyła ci o 1 w nocy kilka MMS-ów ze screenami swojego kolegi z Facebooka. To jest totalna błahostka, która mogłaby poczekać do następnego dnia. Takie zachowanie świadczy o braku szacunku dla drugiej osoby. Gdy wiemy, że ktoś śpi, nie budźmy go, aby opowiedzieć mu o jakichś drobiazgach, o których możemy wspomnieć przy okazji.
Odzywają się do nas, gdy się nudzą
Tacy interesowni znajomi nie odzywają się do nas przez cały tydzień. Nie możemy się do nich dodzwonić przez kilka dni, bo ciągle są zajęci. Ale gdy sami się nudzą w środę o 23, to dzwonią do nas, by sobie pogadać, chociaż wiedzą, że chcemy położyć się spać. Gdy ktoś traktuje cię jak zapchajdziurę, odpuść sobie taką znajomość.
Ciągle oczekują od nas przysług, ale się nie rewanżują
Taki interesowny znajomy często nawet nie kryje się ze swoimi intencjami. Wprost prosi o pomoc przy swoim zleceniu z pracy, bo rzekomo chce tylko sprawdzić, czy dobrze je zrealizował. W rzeczywistości jednak przysyła ci niedopracowany plik, licząc, że go doszlifujesz za niego. Jeśli natomiast ty chcesz się go dopytać o jakąś kwestię zawodową, to cię olewa, albo odpowiada jednym, nic niewnoszącym zdaniem. Niesymetryczne relacje nie zasługują na to, by je pielęgnować. Lepiej zrezygnować z nich na rzecz prawdziwych przyjaźni.