Jak dbać o stopy cały rok?

Jak dbać o stopy cały rok
Jan Romero z Unsplash

Stopy to część naszego ciała, o którą warto szczególnie zadbać. To one w końcu noszą na sobie cały ciężar ciała i pracują przez cały dzień, szczególnie w przypadku zawodów, w których dużo się stoi. Pielęgnacja stóp pozwala na komfort chodzenia, niezależnie od pory roku czy model butów.

Jak dbać o stopy? Przede wszystkim zapewniając im odpowiednie obuwie – niezbyt ciasne i dostosowane do rodzaju obowiązków, jakie czekają nas w danym dniu. Jeżeli wiemy, że większość czasu spędzimy stojąc lub chodząc, wybierzmy obuwie na niższym obcasie, dopasowane do całości stylizacji. Adidasy, półbuty, trampki lub sneakersy to obuwie, za które stopy będą nam wdzięczne ze względu na równomierne rozłożenie ciężaru ciała na nich w całości, a nie – jak w szpilkach – głównie na palcach.

Pielęgnacja stóp przez cały rok to także zadbanie o właściwy stan skóry i paznokci, nawet w zimie, kiedy nie odsłaniamy ich zbyt często. Na skutek chodzenia, na stopach tworzy się zgrubiały, martwy naskórek, który należy regularnie usuwać w trakcie wizyty u kosmetyczki – pedicurzystki lub samodzielnie w domu. Kąpiel pielęgnacyjna w soli pozwoli stopom odpocząć, a twardy naskórek łatwiej zejdzie w trakcie pocierania go na sucho tarką do pięt czy pumeksem. Tego typu zabiegi warto przeprowadzać 1-2 razy w tygodniu, dzięki czemu zrogowacenia i zgrubienia nie będą tworzyć się zbyt szybko, a stopy będą wyglądać estetycznie, niezależnie od pory roku. Jeżeli pojawią się na nich pęcherze lub odciski, warto zadbać o ich właściwą izolację i szybkie leczenie, stosując plastry na pęcherze COMPEED.

Częstym problemem, jeśli chodzi o stopy, jest zbyt sucha skóra pojawiająca się w tym miejscu, prowadząca czasem do bolesnych pęknięć na piętach. Aby zapobiec takim problemom, zdecydowanie utrudniającym chodzenie, warto regularnie stosować przed snem krem nawilżający lub natłuszczający o mocniejszym działaniu, dostosowanym właśnie do grubszej skóry w tym miejscu naszego ciała. W przypadku długotrwałego pojawiania się spękań na piętach pomaga także zabieg wykorzystujący nowoczesne kwasy, tzw. pedicure kwasowy. Bezbolesny i szybki zabieg powtórzony kilka razy, który powoduje mocne złuszczenie martwego naskórka, będzie właściwą pomocą dla osób cierpiących na tę dolegliwość.

Zastanawiając się, jak dbać o stopy, zwróćmy uwagę także na paznokcie. Szarawa lub żółtawa płytka, pojawiające się na niej przebarwienia i kruszenie paznokci mogą być oznakami grzybicy. W przypadku podejrzenia tego typu schorzeń, warto udać się do podologa, który właściwie je zdiagnozuje i zaleci środki umożliwiające zaleczenie grzybicy i zapobieganie jej występowaniu w przyszłości.

Więcej na: https://www.compeed.pl/produkty/plastry-na-pecherze/

Tekst sponsorowany

PODZIEL SIĘ: