Jak znaleźć dobrego ginekologa?

Jak znaleźć dobrego ginekologa
National Cancer Institute z Unsplash

Ginekolog to dość specyficzny specjalista, nic dziwnego, że w jego przypadku jeszcze bardziej zależy nam na trafieniu na dobrego fachowca. Niestety, nie każdy lekarz okazuje się tym, kogo szukałyśmy. Jak znaleźć dobrego ginekologa?

Ginekolog to specjalista, przed którym się obnażamy

Ginekolog to specjalista, któremu trzeba zaufać. Odsłanianie przed lekarzem miejsc intymnych oraz obnażanie się jest bardzo krępującym przeżyciem. Dlatego kluczową rolę odgrywa zaufanie do lekarza i jego profesjonalizm. Jeśli pragniesz uniknąć seksualnych podtekstów, nie chcesz zastanawiać się, czy lekarz dotyka cię w sposób erotyczny czy profesjonalny, boisz się jego chamskich komentarzy i wyśmiania, wybierz ginekolożkę. Na szczęście coraz więcej pań robi specjalizację właśnie z tej gałęzi medycyny, dzięki czemu to właśnie do nich możemy zwrócić się z prośbą o pomoc.

Z ginekolożką bez skrępowania porozmawiasz o swoich dolegliwościach

Chodzenie do ginekolożki ma jeszcze jedną zaletę. Lekarka  często zna z doświadczenia to, co jej opisujemy. Nie musimy wysilać się na perfekcyjne medyczne określenia, ponieważ ginekolożka nawet z naszej luźnej wypowiedzi wywnioskuje, co może być przyczyną naszych dolegliwości. Przed lekarką łatwiej nam się otworzyć i zapytać, czy ból podczas seksu jest normalny, czy nasze przebarwienia na wargach sromowych to cecha indywidualna, czy symptom chorobowy. Wreszcie możemy też bez oporów zapytać o rozwolnienie podczas okresu i dowiedzieć się, czy ma charakter fizjologiczny. Takich szczegółowych pytań często nie zadamy ginekologowi, gdyż będziemy czuły się skrępowane.

Jak znaleźć dobrego ginekologa?

Nie dla każdej z nas płeć ginekologa ma znaczenie. Wszystkie pragniemy jednak trafić na kompetentnego specjalistę. Warto zasięgnąć opinii wśród znajomych oraz w internecie, zwracając uwagę na to, co dla nas najważniejsze. Jeśli planujemy ciążę, wybierzmy tego ginekologa, który cieszy się dobrą opinią w kontekście jej prowadzenia. Gdy zależy nam na dobraniu skutecznej i komfortowej antykoncepcji, wybierzmy takiego ginekologa, który w przypadku antykoncepcji nie powołuje się na klauzulę sumienia i jest chwalony przez inne kobiety za zapobieganie ciąży. Jeśli zależy ci na dobrej diagnostyce, to wybierz ginekologa, który z niej słynie. Gdy cytologia sprawia ci ból znajdź ginekologa, który jest delikatny i który wszystko szczegółowo ci objaśni, tworząc przyjazną atmosferę.

Opinie o ginekologu – jak do nich podchodzić?

Pamiętaj, że na portalach o lekarzach, wśród komentujących mogą znaleźć się jego znajomi. Jeśli ginekolog ma tylko 2 opinie, obie z maksymalną notą, to jest to bardziej podejrzane od lekarza z 300 opiniami i średnią 4/5. Dobrze jest też poznać opinię kobiet, którym naprawdę ufasz – mamy, siostry, przyjaciółki, koleżanki z pracy, kuzynki. Po pierwsze, możesz je zapytać o to, na czym ci najbardziej zależy i nie będziesz czuła się skrępowana rozmową na ten temat. Po drugie, im będzie zależało na twoim dobru, więc nie polecą ci lekarza, do którego same nie mają zaufania.

PODZIEL SIĘ: