Pregoreksja, czyli o odchudzaniu w czasie ciąży
Ludowe porzekadło mówi, że ciąża dodaje kobiecie urody. W oczach powszechnej opinii to prawda, jednakże w oczach kobiety niekoniecznie.
Każda pani nawet w stanie błogosławionym chce czuć się atrakcyjnie, ale czy odchudzanie w czasie ciąży jest bezpieczne dla przyszłej mamy, a przede wszystkim dziecka? Kobiety w ciąży chcące nieco ograniczyć liczbę kilogramów intuicyjnie jedzą mniej, nie rezygnują z wysiłku fizycznego.
Zjawisko pregoreksji
Niestety nierzadko efektem takich działań jest zjawisko znane pod nazwą pregoreksji. Po raz pierwszy termin ten zastosowano za Oceanem, mianowicie w USA. Sama nazwa składa się z dwóch członów: pregnancy – czyli ciąża, oraz anorexia– anoreksja. Do grupy ryzyka najczęściej zaliczane są kobiety, które już kiedyś borykały się z zaburzeniami odżywiania, aczkolwiek nierzadko pregoresja pojawia się również po „rozwiązaniu”.
Zaburzenie odżywiania w ciąży
Jak sama nazwa wskazuje, pregoreksja jest odłamem anoreksji, która jest niczym innym jak zaburzeniem odżywiania, niosącym za sobą ogromne konsekwencje, do których należy zaliczyć utratę zdrowia, a nawet życia kobiety. Nie trzeba również wspominać o tym, jak to schorzenie może być niebezpieczne również dla nienarodzonego jeszcze dziecka. Dzieje się tak, iż choroba ta stoi w opozycji do prawidłowego zachowania zbilansowanej diety.
Objawy pregoreksji
Podobnie jak w przypadku anoreksji, w pregoreksji pojawiają się pewne symptomy. Do głównych objawów należy ograniczenie, a nawet unikanie niezbędnych pokarmów spowodowane przez lęk przed zbędnymi kilogramami.
Czy kobieta w ciąży może się odchudzać?
Warto zadać sobie pytanie, czy kobieta w ciąży może się w ogóle odchudzać? Specjaliści są zgodni – nie. Ograniczenie pokarmów może w mniejszym lub większym stopniu oddziaływać nie tylko na przebieg ciąży, zdrowie oraz życie dziecka. Odchudzanie w wielu przypadkach jest niebezpieczne dla kobiety, wywołując takie schorzenia jak choćby anemię czy nadciśnienie. Odchudzanie zwiększa ryzyko wystąpienia u dziecka niedorozwoju i innych chorób. Dlatego każda kobieta przed rozpoczęciem kuracji odchudzającej powinna zadać sobie pytanie: czy warto?
Natalia Wieteska