Work life balance, czyli równowaga między pracą a życiem prywatnym

Work life balance

Work life balance to nowe pojęcie psychologiczne, które oznacza równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Bardzo często jest trudne w realizacji. Ponadto należy pamiętać, że ślepe trzymanie się określonych ram, może mieć katastrofalne konsekwencje dla naszego zdrowia i psychiki.

Gdy praca stanowi prawdziwą pasję

W XXI wieku praca stanowi dla wielu osób ważny cel w życiu. Pragniemy rozwijać się w tym zakresie, zdobywać kolejne szczeble kariery zawodowej. Praca dla wielu osób jest też życiową pasją, która sprawia im przyjemność. W związku z tym nie da się jej sztucznie wyizolować od naszego życia prywatnego. Oczywiście przenoszenie wszystkich możliwych napięć do domu również nie jest wskazane, gdyż odbija się negatywnie na naszych relacjach z najbliższymi.  Jak zatem znaleźć złoty środek?

Czym jest work life balance?

Work life balance powinien tak naprawdę oznaczać pokojowe współistnienie życia zawodowego i prywatnego. To normalne, że te dwie dziedziny będą się nawzajem przenikać od czasu do czasu. W końcu, gdy w pracy stanie się coś naprawdę złego, chcemy móc zwierzyć się z tego partnerowi. Nienormalna jest sytuacja, gdy po wyjściu z biura unikam wszelkich rozmów nt. swojej pracy, nawet gdy wszystko aż we mnie się gotuje. Jeśli chcemy cieszyć się dobrym zdrowiem psychicznym, powinniśmy wyrzucić z siebie wszystkie emocje podczas szczerej rozmowy z najbliższymi. Warto im też przybliżać od czasu do czasu swoje osiągnięcia zawodowe.

Gdy praca staje się jedynym celem w naszym życiu

Problem zaczyna się wówczas, gdy z najbliższymi potrafimy rozmawiać wyłącznie o pracy. Nie potrafimy przełączyć się na żaden inny kanał komunikacji. Nie opowiadamy im o swoich pasjach, zakupach, spotkaniach ze znajomymi. Nasz świat ogranicza się wyłącznie do biura. Mało tego, nasi bliscy, w tym dzieci i partner, nie mogą na nas liczyć, bo praca pochłania nas bez reszty. Na dodatek wyładowujemy na nich całą swoją złość i frustrację.  Szef na nas nakrzyczał, bo był niezadowolony z projektu, teraz my robimy to samo swojej rodzinie. To świadczy o naruszeniu zasad work life balance, czasem możemy sami poradzić sobie z odzyskaniem równowagi, bo jest to tylko chwilowy kryzys. Gdy ten jednak się przedłuża, warto skonsultować się z doświadczonym psychoterapeutą.

Wakacje z partnerem pokazują problemy z work life balance

O tym, że work life balance został zachwiany, bardzo często przekonujemy się podczas wakacji z partnerem. Gdy na co dzień mamy dla siebie mało czasu, to też nie przytrafiają się nam sytuacje konfliktowe. Natomiast gdy spędzamy ze sobą całe dnie i noce, do głosu zaczynają dochodzić różnice zdań. Pół biedy, gdy potrafimy je kulturalnie przedyskutować, gorzej gdy napięcie staje się tak nieznośne, iż kończy się to rozstaniem po wakacjach.

Czy druga strona ma zbliżone plany zawodowe do naszych?

Na początku znajomości, nawet gdy nie wiemy, czy druga osoba zostanie naszym partnerem, czy się w niej zakochamy ze wzajemnością, warto porozmawiać o naszym stosunku do pracy. Może się bowiem okazać, że jedna strona marzy o dziecku w najbliższej przyszłości, a kobieta chce się teraz skupić na swojej karierze zawodowej. Czasem też jest tak, że jedna osoba planuje podróż zawodową za granicę, a druga nie chce wyjeżdżać z kraju na rok czy dłuższy czas, gdyż jej kariera prężnie się rozwija. Czasem obie strony nie planują wyjazdu do innego kraju, tutaj znajduje się płaszczyznę porozumienia, która czyni racjonalnym dalsze randkowanie. Gdy coś nam nie pasuje, rozmijamy się w planach zawodowych i oczekiwaniach, to lepiej podziękować sobie za spotkanie, ale więcej się już nie umawiać z tą osobą.  Gdy się w niej zakochamy, a ona zechce wyjechać na kontrakt do Japonii, to pojawi się sporo komplikacji. Będziemy musieli zrezygnować z własnych planów albo pozostać w kraju i tęsknić za nią.

PODZIEL SIĘ: