Zespół jelita drażliwego. Czym jest i jak z nim walczyć?

Nawracające bóle brzucha, wzdęcia oraz częste biegunki lub zaparcia utrudniają ci codzienne funkcjonowanie? Istnieje duże ryzyko, że cierpisz na zespół jelita drażliwego. Poznaj objawy choroby i dowiedz się, jak skutecznie ją zwalczać.

Zespół jelita drażliwego to przewlekła choroba jelita cienkiego i grubego. Objawy zespołu jelita drażliwego zazwyczaj są bardzo dokuczliwe, przez co mogą negatywnie wpływać na jakość życia, w takim samym stopniu jak astma, migrena czy cukrzyca.

Przyczyna występowania choroby nie została jednoznacznie określona. Specjaliści są jednak zdania, że dolegliwości nie są wywoływane ani przez zmiany organiczne, czyli uszkodzenia jelit, ani biochemiczne, obejmujące defekty w procesie przemiany materii.

Ustalono, że rozwój zespołu jelita drażliwego jest uzależniony od kilku czynników. Wśród najczęściej występujących wymienia się z zaburzenia flory bakteryjnej jelit, infekcje przewodu pokarmowego oraz czynniki psychospołeczne i genetyczne.

 

Objawy zespołu jelita drażliwego

Zgodnie z szacunkowymi danymi z zespołem jelita drażliwego może borykać się do 22 proc. populacji. Wśród osób chorujących na zespół jelita drażliwego zdecydowaną większość stanowią kobiety. Coraz częściej z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego muszą zmagać się nastolatkowie i młodzi pracownicy.

Głównym symptomem zespołu jelita drażliwego są uporczywe, kłujące lub piekące bóle brzucha. Choroba może także przejawiać się uczuciem ucisku i pełności, wzdęciami oraz zaburzeniami rytmu wypróżnień, czyli nawracającymi zaparciami lub biegunkami.

Gdy objawy choroby nie tylko nie ustępują, ale też nasilają się, nierzadko pojawiają się również zaburzenia w sferze psychologicznej. Ich skutkiem jest obniżone samopoczucie oraz lęk, które dodatkowo mogą wzmagać dolegliwości. Pacjenci najtrudniej znoszą między innymi bóle brzucha, które utrudniają codzienną aktywność.

Ból brzucha zwykle spowodowany jest skurczem mięśni gładkich. Tę dolegliwość możemy zwalczać przy pomocy leków, w tym środków rozkurczowych, takich jak NO-SPA, które skutecznie niwelują objawy, jakie daje zespół jelita drażliwego. Leczenie tej choroby nie może jednak ograniczać się do stosowania leków przeciwbólowych.

 

Leczenie zespołu jelita drażliwego

By prawidłowo ustalić przyczyny dolegliwości ze strony układu pokarmowego i zdiagnozować zespół jelita drażliwego, niezbędna jest konsultacja z lekarzem. Metoda leczenia choroby jest wybierana po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu oraz, o ile okazały się one niezbędne, wnikliwej analizie wyników dodatkowych badań.

Chcąc osiągnąć jak najlepsze rezultaty, kurację powinniśmy prowadzić na kilku płaszczyznach. Oprócz leczenia farmakologicznego, warto wprowadzić istotne zmiany w sposobie odżywiania, a w razie potrzeby poddać się także terapii psychologicznej.

Mimo że całkowite wyleczenie zespołu jelita drażliwego jest obecnie niemożliwe, choroba zazwyczaj nie postępuje, a tym samym nie prowadzi do wyniszczenia. Co więcej, dzięki właściwemu rozpoznaniu, odpowiedniemu leczeniu i stosowaniu się do zaleceń lekarza osoba cierpiąca na tę chorobę może normalnie funkcjonować.

PODZIEL SIĘ: