Naturalne energetyki, które nie szkodzą

naturalne energetyki
Matheus Ferrero z Unsplash

Przy obecnym szybkim trybie życia, gdzie mało czasu jest na odpoczynek i regenerację, szukamy wszelkich sposobów jak wspomóc swój organizm. Doskwierające przemęczenie i nieregularne śmieciowe jedzenie niszczy nasz organizm. Często ratujemy się kawą czy energetykami, co na dłuższą metę niszczy, pogarsza nasze zdrowie i zmniejsza wrażliwość na substancję pobudzające.

Często po kilku godzinach w pracy czujemy się ospali, a natłok spraw na głowie nie pozwala nam zebrać myśli. Nie ma mowy tu o efektywnej pracy i skupieniu. Kawa i energetyki z puszki, nawet jeżeli na chwilę nas pobudzą, to po godzinie czy dwóch będziemy jeszcze mniej produktywni, pomijając negatywne działanie na zdrowie.

Na zmęczenie

Na szczęście mamy do dyspozycji naturalne substancje, które zwiększą naszą efektywność i pomogą usunąć zmęczenie. Brzmi to nielogicznie, jednak jest mnóstwo produktów tzw. adaptogenów, które pomagają organizmowi w szybki i łatwy sposób przystosować się do nowych warunków. Pozwalają one opanować stres, poprawiają koncentrację, szybkość reakcji i pracę mózgu oraz są silnymi przeciwutleniaczami. Działają one korzystnie na osoby trenujące, jak i pracujące umysłowo, w dużym stresie. Najpopularniejsze z nich to ashwaganda, różeniec górski, suplówka zwyczajna, korzeń maca produkowane przez firmy Aura Herbals, Swanson czy Olimp.

Najpierw zadbaj o podstawy

Pamiętajmy jednak aby zadbać o podstawowe aspekty życia decydujące o kondycji całego organizmu. Są to dieta aktywność fizyczna i sen. Jadłospis każdego człowieka powinien być bogaty w warzywa i owoce, dobre źródła białka i tłuszczy. Powinniśmy unikać żywności wysoko przetworzonej, używek, słodyczy. Co do aktywności fizycznej nie musimy od razu być sportowcami, wystarczy spacerować, jeździć na rowerze, chodzić na fitness czy gimnastykować się w domu. Potrzebujemy również przynajmniej 7-8 godzin snu w nocy, bardzo niekorzystne są systemy zmianowe, gdzie pracuje się w nocy, jednak w niektórych zawodach jest to nieuniknione.

PODZIEL SIĘ: