Typowe dolegliwości w ciąży – czy można je złagodzić?

dolegliwości ciążowe

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety. Przyszła mama dostaje zazwyczaj wiele komplementów – wygląda przecież kwitnąco, promienieje, jej cera jest piękna, a oczy pełne blasku. Jednak atrakcyjny wygląd nie zawsze idzie w parze z dobrym samopoczuciem. Ciążowe dolegliwości bywają dokuczliwe i potrafią skutecznie popsuć doskonały nastrój. Czy istnieje jakiś sposób, aby je pokonać?

Winne są hormony

Przyczyną większości dolegliwości w ciąży są hormony, które zakłócają prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Możemy śmiało mówić o hormonalnej rewolucji, jaką przechodzi w tym okresie Twoje ciało. Hormony mają wpływ nie tylko na pracę narządów, lecz także samopoczucie i uczucia. Olbrzymi wzrost poziomu estrogenów i progesteronu, czyli głównych hormonów ciążowych, powoduje takie problemy, jak zaparcia, kłopoty z oddawaniem moczu, zatrzymywanie płynów w organizmie czy utrata jędrności skóry. Warto też wspomnieć o odpowiedzialnej za mdłości w ciąży gonadotropinie kosmówkowej. Nudności są związane ze spowolnieniem pracy układu pokarmowego i wyczuleniem na zapachy, które powoduje ten hormon.

Im dalej w las…

Z jakimi jeszcze dolegliwościami zmagają się przyszłe mamy? Mdłości i wymioty ustępują zazwyczaj po pierwszym trymestrze ciąży, jednak kolejne miesiące przynoszą inne niedogodności. Problemy z koncentracją, swędząca skóra brzucha, utrata jędrności biustu czy uczucie zmęczenia nóg to najważniejsze z nich. Jeśli zastanawiasz się, czy istnieje jakiś magiczny sposób na pokonanie wymienionych dolegliwości, nie mamy najlepszych wiadomości. To naturalne objawy towarzyszące ciąży i nie da się ich zupełnie wyeliminować, ale… Jest wiele skutecznych praktyk, które pomogą Ci je zminimalizować, abyś mogła czerpać radość z tego niezwykłego czasu.

Ciesz się dobrym samopoczuciem podczas ciąży

Zbilansowana dieta, umiarkowana aktywność fizyczna i solidna dawka wypoczynku – choć to wszystko brzmi banalnie, naprawdę przyczyni się do poprawy samopoczucia. Zadbaj o zdrowy, spokojny tryb życia i wyeliminuj z niego stresujące czynniki. Czy wiesz, że nudności złagodzisz dzięki migdałom i naparom z imbiru? A ból nóg uśmierzysz za pomocą specjalnego żelu. Z kolei swędzenie brzucha w ciąży jest nie tylko wynikiem intensywnego rozciągania się skóry w tym obszarze, lecz także wysuszenia oraz utraty jędrności i elastyczności. Ponadto może alarmować o tworzących się rozstępach. Aby temu zapobiec niezbędna jest właściwa pielęgnacja ciała przez cały okres ciąży i po porodzie. Unikniesz w ten sposób także utraty jędrności biustu. Zdecyduj się na kosmetyki dedykowane kobietom w ciąży, bezpieczne dla Ciebie i maluszka (np. Mustela Maternite).

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat sposobów łagodzenia ciążowych dolegliwości, koniecznie zajrzyj tutaj.

Tekst sponsorowany

PODZIEL SIĘ: